مدت تقریبی مطالعه این مقاله: 9 دقیقه

یک عمر نشستم و برنامه ریزی کردم واسه ی فردام، ولی هر دفعه به خودم میومدم می دیدم که به هیچکدوم از برنامه ریزی هام عمل نکردم. یه روز نشستم فکر کردم و اشکال کارم رو درآوردم. بعدش نشستم و راجع به نحوه ی برنامه ریزی اصولی تحقیق کردم و الآن دیگه برنامه ریزی های توپی انجام میدم که بهشون عمل می کنم.

اگه شما هم می خواهید مثل من باشید، چرا ادامه ی این مقاله رو نمی خونید؟

در ابتدا چند تا نکته بگم:

نکته ی اول: توی خوندن این آموزش، عجله نکنید و هر مرحله رو با حوصله انجام بدین و بعد به مرحله ی بعد برین.

نکته ی دوم: قبل از شروع آموزش، چند تا کاغذ و یه خودکار بذارین جلوتون و بعد آموزش رو شروع کنید.

مرحله ی اول: تعیین هدف

توی این مرحله باید بطور دقیق معلوم کنیم که توی هر حوزه از زندگیمون می خواهیم به کجا برسیم؟ این مرحله مهم ترین مرحله است. می پرسین چرا؟ چون فقط 3 درصد از مردم روی کره ی زمین اهداف نوشته شده دارن و 97 درصد دیگه با شادی تو باقالی ها به زندگانی می پردازند!

حالا یه جدول مثل جدول زیر توی اولین برگه ی کاغذتون بکشید:

لیست اهداف امسال
اهداف         زمان

به یک سال بعد همین موقع فکر کنید. می خواهید کجا باشید؟ درآمدتان چقدر باشد؟ هیکل تان چجوری باشد؟ دوست دارید اعضای خانواده تان چه موفقیت هایی کسب کرده باشند؟ یا اصلا دوست دارید چجور خانواده ای داشته باشید؟

در 4 حوزه ی سلامتی، خانواده، کار و یادگیری(تحصیلات) اهدافی را برای یک سال آینده مشخص کنید. حداقل 10 هدف را مشخص کنید. اهدافتان را طوری بنویسید که انگار همین الآن اتفاق افتاده اند. مثلا: من الآن ماهیانه 10 ملیون تومان درآمدمه.

در قدم بعدی، برای رسیدن به هدف هاتون زمان تعیین کنید. هدفی که اول و آخر نداشته باشه، هیچ وقت به واقعیت تبدیل نمیشه. این کار یکی از مهمترین نکته ها برای عملی کردن برنامه ریزی تونه. پس حتما جدی بگیرینش.

مرحله دوم: تهیه فهرست کار ها

وقتی که جدول اهدافتون رو تکمیل کردین، به ازای هر هدف، یک برگه ی کاغذ بردارید و فهرستی تهیه کنید از تمام کار هایی که برای دستیابی به اون هدف، لازمه تا انجام بشه. هربار که کاری جدید به ذهنتون رسید، اون رو به لیستتون اضافه کنید. اینطوری دارین جاده ی رسیدن به هدف رو روشن می کنید.

لیست کار های هدف
ردیف               کار مورد نظر              
1
2
3
4
5
6
7
8
9

مرحله ی سوم: تهیه ی برنامه ی عملیاتی

الآن دیگه وقتشه که فهرست کار ها رو به یه برنامه ی عملی تبدیل کنیم. چجوری؟ الآن بهتون میگم. به ازای هر هدف، یه جدول دو ستونه ی جدید مثل جدول زیر تشکیل بدید. توی ستون اول، کار ها رو بر اساس اولویت(اینکه کدوم از همه مهمتره) و توی ستون دوم کار ها رو بر اساس توالی( اینکه کدوم رو اول انجام بدید و کدوم رو آخر) مرتب کنید. برنامه ی عملیاتی شما حاضره. الآن می بینید که با انجام دادن یه سری کارِ خورده ریز، می تونید به هدف های بزرگی دست پیدا کنید. 

برنامه ی عملیاتی
اولویت توالی 

مرحله ی چهارم: همین الآن دست به کار بشید.

قانون: برنامه ی متوسطی که عالی اجراش کنید، صد برابر بهتر از برنامه ی عالی ایه که متوسط اجراش کنید.

واسه ی بدست آوردن هر هدفی، اجرا کردن برنامه، مهمتر از هر چیز دیگری است.

مرحله ی پنجم و آخر: برای نزدیک شدن به هدف ها، هر روز یک کار انجام بده.

مهم نیست این کار چقدر کوچولو یا چقدر بزرگ باشه. مهم اینه که فقط انجامش بدی. هر روز درمورد موضوغات مورد نظرتون چند صفحه ی معین مطالعه کنید. مدت زمان معینی در روز ورزش کنید (مثلا خودم صبح ها 30 دقیقه ورزش می کنم.)

هر روز یه تعداد مشخصی کلمه جدید از یه زبون خارجی یاد بگیرید. و هیچ روزی رو مفت از دست ندین. چون به قول معروف :(افسوس که گذشته، دیگه بر نمیگرده)

ممنونم که وقت گذاشتی و این مقاله رو خوندی. این رو بدون که هیچ کدوم از مقالات این وبسایت اگه بهشون عمل نکنی به دردت نخواهند خورد. 

در قسمت های بعدی، می خوام نحوه ی اجرا کردن برنامتون رو بهتون آموزش بدم. بطوری که حتی یک روز هم از برنامت عقب نمونی. 

لطفا شما هم تجربیاتتون رو از طریق نظرات به اشتراک بذارین تا هم من و هم کاربران دیگه بتونیم از تجربیات ارزشمندتون استفاده کنیم.

با تشکر- سپهر جمشیدی

قسمت دوم آموزش برنامه ریزی فردی رو می تونید از اینجا مطالعه بفرمایید.